Do noszenia płaszcza przekonywałem się przez lata. Zawsze wydawało mi się, że ten element garderoby jest zarezerwowany raczej dla osób "starszych". Nic bardziej mylnego. Kiedy w końcu zdecydowałem się na zakup pierwszego płaszcza moje doświadczenie jesieni i zimy zmieniło się o 180 stopni. Oczywiście tytuł tego tekstu jest tendencyjny, ale postaram się w nim pokazać w jakim sensie płaszcz ma przewagę nad kurką.
Na czym polega przewaga płaszcza nad kurtką?
Oczywiście istnieją ładne kurtki, tak samo jak istnieją brzydkie (albo źle dopasowane) płaszcze. Nie ulega jednak wątpliwości, że płaszcz dodaje powagi, pozwala zbudować wizerunek dojrzałego i eleganckiego mężczyzny. W kurtce nigdy nie będziemy wyglądać tak poważnie i "dostojnie" jak w płaszczu. Sytuacja jest dokładnie taka sama, gdy mielibyśmy porównywać t-shirt z koszulą.
Do tego warto też zwrócić uwagę, że noszenie płaszcza nie wymusza formalnego i sztywnego stylu. Już od lat noszenie płaszcza np. do jeansów nie jest niczym zaskakującym. Zresztą wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć młodych mężczyzn w płaszczach, który nie wyglądają jakby właśnie wyszli z jakiejś oficjalnej uroczystości.
Odpowiedniej jakości płaszcz jest również bardziej oporny na zmiany temperatur. Pewnie kojarzycie taki typ pogody, który można roboczo nazwać "nie wiem jak grubo się ubrać" (albo "rano wychodzę to jest mróz, wracam popołudniu i jest ciepło"). W czasie kiedy wahania temperatur w ciągu dnia są dość duże, płaszcz będzie najlepszym wyborem - pod warunkiem, że został wykonany z naturalnych tkanin (tutaj najczęściej chodzi o wełnę).
Czym kierować się przy kupnie płaszcza?
Na początku trzeba się przygotować na to, że dobry płaszcz zimowy będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych. Wszelkie tańsze wersje będą zrobione z marnej jakości (zazwyczaj sztucznych) materiałów, które raz, że będą się szybciej niszczyć, a dwa będą mniej dostosowane do warunków atmosferycznych. Płaszcz, który obecnie noszę (i jego fragment widzicie na zdjęciu głównym tego tekstu) wykonany jest w ponad 70% z wełny (dokładnie jest to ten model).
Kolejnym podstawowym parametrem jest długość. Tutaj moim zdaniem najbardziej stylowa i praktyczna jest wersja "do pośladków". Płaszcze bardzo długie kojarzą mi się jednak z panami koło 60-ki, poza tym o wiele łatwiej je ubrudzić. Kolejną wadą bardzo długich płaszczy jest to, że praktycznie nie dają szans na podrasowanie stylizacji poprzez dobór spodni. A jeśli już ktoś się decyduje na długi płaszcz, to niech pamięta, że sam powinien być "długi". Na osobach niskich, o krótkich nogach płaszcz, który sięga znacznie poniżej poziomu tyłka wygląda po prostu groteskowo. Skraca nogi, a osoba, która go nosi wygląda jak karzeł (zwłaszcza z tyłu).
Kolejna ważna sprawa: kiedy pójdziesz przymierzać płaszcz to weź pod uwagę to, co chcesz pod nim nosić. Żeby później się nie okazało, że będzie np. za ciasny jeśli w zimniejsze dni postanowisz włożyć pod niego gruby sweter. Jeśli jesteś szczupły to dopasowany płaszcz (zwłaszcza w okolicach bioder) powinien wyglądać na Tobie dobrze. W przypadku osób z brzuszkiem jest poniekąd na odwrót - płaszcz powinien być luźniejszy i lepiej unikać tych dwurzędowych.
Jeśli chodzi o kolor, to najbezpieczniejszy wyborem będzie zawsze czarny, granatowy i szary. Jeśli nie czujesz się dobrze w wybieraniu kolorowych rzeczy, to lepiej nie ryzykuj. A jeśli chcesz już zaszaleć, to najlepiej weź kogoś ze sobą, żeby Ci doradził czy aby przypadkiem w jakimś krzykliwym kolorze nie wyglądasz jak kosmita.
Uwaga! Bardziej szczegółowy tekst na temat dobierania płaszcza możecie zobaczyć tutaj.
Podsumowanie
Płaszcz w budowaniu wizerunku dojrzałego i poważnego mężczyzny kładzie kurtki na łopatki. Trudno sobie wyobrazić męską garderobę bez chociażby jednego płaszcza (nawet jeśli ktoś jeszcze uważa inaczej, to jestem przekonany, że dorośnie jeszcze do zmiany zdania). Oczywiście strój nie czyni z nas odpowiedzialnych i dojrzałych mężczyzn, ale czy ktoś narzeka, gdy dobry produkt został również elegancko zapakowany?
Artykuł Dlaczego płaszcz jest lepszy niż kurtka? pochodzi z serwisu Facetem jestem i o siebie dbam • Męski Blog • Moda, zdrowie, psychologia.